Tipičan primer neadekvatnog tretiranja e-otpada bila je oblast Guji u Kini.
U tu oblast dnevno je uvoženo oko je 15 000 tona otpada. U malim radionicama hiljade muškaraca, žena i dece razvrstavalo je komponente e-otpada ručno i često bez ikakve zaštitne opereme. Posebni radnici bili su zaduženi za guljenje bakarnih žica i topljenja olovnog lema sa štampanih ploča.
Nivoi olova u krvi njihove dece bili su u proseku tri puta veći od dozvoljenog nivoa ustanovljenog od strane američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti5.
Olovo se nalazi u CRT monitorima (1,5 – 4 kg) pomešano sa staklom radi poboljšanja njegovog optičkog kvaliteta i smanjenja radijacije6.
Ukoliko dospe u organizam može da zameni kalcijum i dovode do smanjenja ćelijskih funkcija. Skladišti se u kostima i uzrokuje oštećenje centralnog i perifernog nervnog sistema, kardio-vaskularnog sistema, bubrega i reproduktivnih organa.
Takođe može da inhibira sintezu hemoglobina i dovode do anemije, a može dovesti i do kancera pluća7. Život stanovnika kineskog sela e-otpada opisan je u ne tako poznatom romanu The Waste Tide pisca Chen Qiufana.
Uvoz e-otpada sa zapada u Kinu uspešno je zaustavljen 2019. godine.
Good and educational post!